Select Page

Eklemeli imalat? Önerler.

Takım çeliklerinde ve ısıl işlemde olan bilgi birikimi ve tecrübemizi artık metal eklemeli imalatına (metal additive manufacturing) da aktarıyoruz. Son yıllarda tüm dünyada hızla önem kazanan bir imalat yöntemi olan eklemeli imalat, ülkemizde de otomotiv, tarım, havacılık, savunma ve makine sanayilerinde oldukça önem kazanmıştır ve kullanımı gün geçtikçe artmaktadır.

”Metal eklemeli imalat veya 3 boyutlu baskı, geleneksel üretim yollarının tasarım kısıtlamaları olmadan karmaşık parçalar üretme imkanı sunar.”

Eklemeli imalat (3D baskı) nedir?

3D baskı olarak da adlandırılan eklemeli imalat, ister polimer ister metal bazlı olsun, bir malzemeden katman katman üç boyutlu parçalar üreten bir teknolojidir. Yöntem, bileşeni oluşturan bir makineye iletilen dijital bir veri dosyasına dayanır.

Sadece birkaç yıl önce mümkün olmayan bileşenler artık çok çeşitli metal tozları kullanılarak yüksek standartlarda üretilebilmektedir. Artık yalnızca bir prototipleme teknolojisi olmayan eklemeli imalat, en zorlu uygulamalar için seri bileşenlerin üretimi için kullanılabiliyor.

Eklemeli imalata gerçekten ne zaman geçiş yapılmalı?

Tasarımınız kompleks mi?

Bazı karmaşık tasarımların, 5 eksenli CNC makineleri kullanılarak bile geleneksel teknolojilerle işlenmesi çok zor olabilir.

Buradaki bir diğer avantaj, düşük karmaşıklık maliyetidir. Geleneksel imalat yoluyla karmaşık mekanik parçalar üretmek, özellikle karmaşık parçaların montajı için hassasiyet ve beceri gerektirir, bu da karmaşıklıkla birlikte fiyatın artması anlamına gelir. Her bir bileşeni montajdan önce oluşturmak yerine tek bir işlemde bütün bir parçayı oluşturan 3D baskıda durum böyle değil. Bu nedenle, karmaşıklık için ek bir maliyet yoktur.

Acil prototiplere mi ihtiyacınız var?

Gereken parça sayısı daha azsa, örneğin 1’den 5’e kadar veya prototipleme için, metal 3D baskı çok daha avantajlıdır. Eklenen her birim için maliyet hemen hemen aynı olduğu için parça üzerinde gerekli miktarda değişiklik yapmak mümkündür. Bir prototip oluşturmak ve gerekli özellikler karşılanana kadar prototipi güncellemek için 3D baskıyı kullanırsınız. Bu, ürünü seri üretime geçirmeden önce çok önemli bir adımdır. İhtiyaçlarınıza daha uyumlu olabilecek kompleks parçalar oluşturmak için üretim sürecinin geri kalanında da kullanılabilir.
Ayrıca, CNC ile işlenmiş parçalar yerine metal 3D baskı ile üretmek daha hızlı olabilir. CNC işleme normalde malzemeleri stoklamak, makineyi kurmak ve doğru takımı almak için daha fazla zaman gerektirir. Sonuç olarak, ilk parçanın elinizde olması birkaç hafta sürebilir. Azalan teslim süresi ve daha verimli prototip oluşturma sürecinin birleşimi, toplam iş süresini azaltır. Bu, metal 3D baskının en büyük avantajlarından biridir.

Hafif ve dayanıklı komponentler mi istiyorsunuz?

Havacılık ve tıp endüstrileri çok hafif ancak dayanıklı parçalara ihtiyaç duyar. Inconel 718, AlSi10Mg, Kobalt-krom gibi süper alaşımların, geleneksel olarak işlenmiş muadillerine kıyasla hafif olduğu bilinmektedir. Bu alaşımlarla bir parça üretmek doğal olarak onları nispeten hafif yapar.

Malzeme sarfiyatını azaltmak mı istiyorsunuz?

Tüketilen tek malzeme lazerin altından (veya ekstrüderden vb.) geçen malzeme olduğundan, 3D baskı tüketilen malzeme açısından inanılmaz derecede verimlidir, oysa geleneksel CNC işleme, geri dönüştürülmesi gereken talaşlar ve küçük metal parçaları bırakır.