Select Page

Daido Steel DH31-EX

Yüksek performanslı sıcak iş takım çeliği. Made in Japan.

DH31-EX Özellikleri

DH31-EX, çok yüksek tokluk ve çok homojen bir yapıya sahip çift ergitilmiş(ESR) 1.2367 modifiye edilmiş kimyasal alaşımına sahip yüksek performanslı bir sıcak iş takım çeliğidir.

DH31-EX, özellikle büyük boyutlu yüksek basınçlı ve alçak basınçlı döküm (HPDC-LPDC) kalıplarında merkeze kadar homojen sertlik ve tokluk değerleri sağlar. Bu şekilde ısıl çatlama direnci, aşınma direnci ve metal erozyon özellikleri çok yüksektir. DH31-EX, sıcak dövme kalıpları, alüminyum ekstrüzyon kalıpları vb. daha birçok uygulamada kullanılabilir.

Sıcak İş Takım Çelikleri Değerlendirme Tablosu

 • Isıl çatlak dayanımı 90% 90%
 • Yüksek sıcaklık aşınma dayanımı 90% 90%
 • Tokluk 100% 100%
 • Alüminyum erozyon dayanımı 90% 90%
 • Homojenite 100% 100%
 • İşlenebilirlik 80% 80%

Yukarıda verilen bilgiler sadece DİĞER SICAK İŞ TAKIM ÇELİKLERİ ile kıyaslamak amaçlıdır. Detaylı teknik bilgi ve malzeme seçimi hakkında bilgi almak için lütfen teknik ekibimiz ile iletişime geçiniz.

DH31-EX Kimyasal Kompozisyon

DH31-EX’in kimyasal kompozisyonu, sözleşmeler gereği gizli tutulmaktadır fakat DIN 1.2367 sıcak iş takım çeliğinin modifiye edilmiş alaşımına sahiptir.

Diğer bilgiler;

Daido Steel Hakkında

Daido Steel Co. Ltd. 1916 yılında Japonya’da kurulduğundan beri, zorlu gereksinimleri karşılayacak mukavemet, işlenebilirlik ve diğer özellikleri elde etmek için hurda çeliği diğer malzemelerle birleştirmede kapsamlı becerilere sahiptir. Dünyanın en büyük özel çelik üreticilerinden biri olarak Daido Steel, otomobil şanzımanı ve motor parçaları gibi katma değerli çeliklerin yanı sıra gemilerde, uçaklarda ve elektrik jeneratörlerinde kullanılan bileşenleri de sunmaktadır. Takım çeliği ana ürünleri arasında yer almaktadır ve şirket, soğuk iş takım çelikleri, sıcak iş takım çelikleri, yüksek hız takım çelikleri ve plastik kalıp çelikleri için geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Daido Steel, müşterilerine kaliteli ürün ve yüksek performansli teknik destek sunmaya devam etmektedir.

 

Kalıp Performansı

Yüksek sertleşebilirlik; Maksimum 54 HRC’ye kadar sertleştirilebilen DH31-EX, çok büyük kalıplarda bile merkeze kadar aynı sertliği korumaktadır. Çeliğin yüksek tokluğu sayesinde yüksek sertliklerde bile rahatça kullanılabilir.

Yüksek sıcaklıkta yüksek mukavemet; yüksek ısıl çatlak ve aşınma dayanımı sağlar.

Çift ergitme (ESR); homojen ve neredeyse izotropik mekanik özellikler sağlar.

 

Kalıp Yapımında Kolaylık

Homojen yapı sayesinde ısıl işlem sonrası ölçü değişimleri kolay kontrol edilir.

İşlenebilirlik; çift ergitme (ESR) sayesinde çok homojen ve yüksektir. DH31-EX ham halinin sertliği 235 HB’nin altındadır.

 

Optik Mikroyapı

DH31-EX mikroyapısı için lütfen kataloğu inceleyiniz.

 

Isıl İşlem Kolaylığı (Parametreler)

DH31-EX, en sık uygulanan takım çeliği sertleştirmesi olan 1030°C östenitleme ve ardından 2×520°C meneviş yapılarak 52-54 HRC sertliğe ulaşmaktadır. Diğer sıcak iş takım çelikleri ile aynıdır, özel şarj beklemek zorunda kalmazsınız.

Sertleştirme (Östenitleme, Su Verme) sıcaklığı:  1000-1050°C, havada soğutma.

Meneviş sıcaklığı: 520-650°C, havada soğutma, en az iki kere.

Tavlanmış hal sertliği: 235HB

Sertleştirme ve meneviş sonrası sertlik: 35-54 HRc

 

Stok Bilgisi

 • Lama olarak 910×420 mm’ye kadar,

devamlı olarak stok tutulmaktadır. Yeni bir çelik olduğu için stok hızlı bir şekilde artmaktadır. Güncel ölçüler için lütfen iletişime geçin.

Müşterilerimize daha uygun ölçü seçenekleri sunabilmek amaçlı stoklarımızı devamlı çeşitlendiriyor ve güçlendiriyoruz.

DH31-EX Kullanım Alanları

 • Al, Zn, Mg basınçlı döküm,
 • Sıcak metal ekstrüzyon,
 • Sıcak metal kesme,
 • Sıcak dövme kalıplarında,

yaygın bir şekilde DH31-EX kullanılır. Dünyanın önde gelen sanayi kuruluşları DH31-EX’i tercih etmektedir. Referanslar için lütfen iletişime geçiniz.