Select Page

Uygulamalar 

Eklemeli imalat ile üretilen Vibenite® bileşenlerinin uygun olduğu birçok çeşitli uygulama alanı vardır. Geometrik özgürlük, artan performans ve daha hafif alaşımlar ile karmaşık şekiller üretme imkanı sağlar. Daha uzun uygulama ömrü ve daha hafif bir bitmiş ürün ile birlikte azaltılmış malzeme israfı ve işleme sonrası adımlar, daha az enerji tüketimi ve çevresel etki ile sonuçlanır. Vibenite®’in performansı artıracağı bazı uygulama örnekleri aşağıda listelenmiştir, ancak hayal gücünüzün size rehberlik etmesine izin verin!

01

Aşınma elemanları

Enerji endüstrisindeki bileşenler, havacılık bileşenleri ve makine bileşenleri genellikle zorlu aşınma ortamlarına maruz kalır ve sertlik veya sıcaklık kararlılığı (yüksek sıcaklık dayanımı) optimizasyonu ile sınırlıdır. Vibenite®, benzersiz bir sıcak sertlik performansı sunar ve korozyona dayanıklıdır. Üretkenliği daha da artırmak için karmaşık parça geometrileri ve tekli yedek parçalar hızla üretilebilir.

02

Geri dönüşüm sektörü

Her geçen gün farklı malzemelerden yapılmış daha fazla ürün geri dönüştürülmektedir. Kırma ve parçalama, verimli bir süreç için makinelerde yeterli aşınma direnci ve sertlik gerektirir. Vibenite®’nin mükemmel tokluk ve yorulma özellikleri, geri dönüşüm süreçlerindeki yüksek aşındırıcı koşullarla başa çıkabilir.

03

Gıda işleme endüstrisi

Gıda endüstrisi çok çeşitli ürünleri işler. Şekiller ve tatlar sıklıkla değişiyor ve endüstrinin müşteri ihtiyaçlarına hızla uyum sağlaması gerekiyor. Eklemeli imalat, yeni nozul tasarımlarının hızlı üretilmesini sağlar ve Vibenite® ile üstün yorulma performansına sahip yedek parçalara sahip olabilirsiniz. Gıda işleme sürekli bir işlemdir ve büyük hijyen ve enerji verimliliği kontrolü gerektirir. Yüksek bir üretkenliğin yanı sıra yüksek kaliteli bitmiş ürünleri korumak için uzun ömürlü aşınmaya dayanıklı malzemelere ihtiyaç vardır.

04

Metal döküm kalıpları

Vibenite®’tan imal edilmiş metal döküm kalıpları, uzun vadeli bir perspektifte yüksek hassasiyet ve performans istendiğinde verimlidir. Aşırı aşınma direnci ve sertlik, üretkenliği artırabilecek etkili bir döküm işlemi sağlar. Ek olarak, malzeme temizliği ve gözeneksiz yapı, istenmeyen kontaminasyon ve yabancı maddelerin döküm malzemeyi etkilememesini sağlar.

05

Motor bileşenleri

Motorlar günümüz endüstrilerinde önemli bir rol oynamaktadır. Üretim ve nakliye süreçleri tamamen motor sistemlerine bağlıdır ve hafif, çevreye zararsız ürünlere olan talep yüksektir. VBN’in benzersiz Vibenite® malzemeleri, motorlar için farklı olan, ısıtılmış bir ortamda uzun süreli yüklere uygun aşırı aşınmaya dayanıklı özellikler sunar. Mükemmel yorulma özellikleri, bileşen ömrünü ve performansını artıracak ve ultra yüksek tokluk ile birleştirilen geometri özgürlüğü, gereksiz malzeme kullanımını önleyerek daha az enerji tüketimi ve emisyon ile daha hafif bir motora olanak tanır.

06

Ulaşım sektörü

İşe gidip gelmek, günümüz toplumunda bir zorunluluktur. Daha hızlı bağlantılar talep edildiğinden, malzeme performansı için daha yüksek nitelikler gereklidir. Emisyon hedeflerine ulaşmak için, insanların çevre dostu ulaşım araçlarını seçmelerini sağlamak için tamamen işlevsel ve verimli bağlantılara ihtiyaç vardır. VBN, daha uzun kullanım ömrüne, daha yüksek aşınma direncine sahip ve daha hafif bileşenler sağlayarak bu hedeflere ulaşmak için gerekli iyileştirmeleri sağlar.

07

Bıçaklar

Mükemmel kesme özelliklerine sahip bıçaklar, hem gıda endüstrisi hem de özel alanlar için büyük ilgi görmektedir. Korunan sertlik, bilemeye gerek kalmadan optimum kesme ağzının elde edilmesinde önemli bir rol oynar. Vibenite®, aşırı sertliği ve aşınma direnciyle bıçak endüstrisinde devrim yaratıyor ve eklemeli imalattan gelen sınırsız tasarım özgürlüğü ile birlikte.

08

Madencilik ve kaya delme

Etkili bir madencilik ve kaya delme işlemi, projelerin sorunsuz yürümesi için büyük önem taşımaktadır. İşlem, üstün aşınma direnci ve sertlik gerektirir. Örnek olarak, toplu taşıma sistemleri için yeni bir tünel açmak normal trafiği engelleyebilir ve çevreyi rahatsız edebilir. VBN’nin aşınmaya karşı son derece dayanıklı bileşenlerini kullanarak, daha hızlı ve daha verimli bir süreç mümkündür.

09

Yarış araçları

Yarış araçları, mümkün olan en az ağırlıkla birlikte maksimum performansa ihtiyaç duyar. Eklemeli imalat ile üretilen Vibenite®, belirli bileşenler için geometriyi ve performansı optimize eder. Bu, araç tasarımı için yeni ve benzersiz bir fırsat ve bitiş çizgisine ilk ulaşmak için bir çözüm sunuyor.

10

Metal işleme

Dişli azdırma çakıları, broşlar ve freze çakıları gibi metal kesme takımları, bir metali verimli bir şekilde işlemek için çok yüksek sertlik ve aşınma direnci gerektirir. İşleme uzun olabilir ve yüksek takım performansı gerektiren yüksek sıcaklıklara ulaşabilir. Vibenite®’tan üretilen metal kesiciler, özel müşteri ihtiyaçlarına uyacak şekilde, günümüzdeki diğer işleme teknolojileri ile imkansız olan soğutma kanalları ile birlikte basılabilir. Üretim kapasitesini artıran daha yüksek hızlarda çalışabilirler, aşınmaya karşı son derece dirençlidirler ve geleneksel takım çeliklerinden daha uzun kullanım ömrüne sahiptirler.

11

Plastik enjeksiyon kalıpları

Plastik enjeksiyon işlemi sırasında, hızlı bir şekilde büyük miktarlarda parça üretilir. Eklemeli imalat ile üretilmiş bir kalıp kullanıldığında, neredeyse hiç geometrik sınırların hesaba katılması gerekmez. Ayrıca korozyona dayanıklı Vibenite® malzemesi kullanılarak, aşırı aşınmaya dayanıklı özellikler sayesinde hassasiyet ve daha uzun ömür elde edilir.

12

Enerji endüstrisi

Proses ortamı zorlu ve herhangi bir arızaya karşı hassas olduğundan, enerji endüstrisinin yüksek bir güvenlik standardı tutması gerekiyor. Güvenliği ve üretkenliği korumak için güvenilir malzemeler ve yedek parçalara hızlı erişim gerekir. Bu ön koşulların her ikisi de Vibenite® ile yerine getirilebilir.

13

Kompresör ve pompalar

Kompresörler ve pompalar, yıkıcı arızaları önlemek için birçok kullanım alanında yüksek kalite gerektirir. Bu uygulamalar, yüksek yorulma performansına ve korozyon direncine ihtiyaç duyulan aşındırıcı ortamlarda genellikle durmadan veya sıklıkla çalışır. Pompa pervaneleri ve valfleri, normalde işlenmesi çok zor olan karmaşık geometrilere sahiptir. Eklemeli imalat ile üretilen Vibenite®, optimize edilmiş bir geometri kullanarak bileşen ağırlığını azaltabilir ve ayrıca parça performansını iyileştirebilir.