Select Page

Vibenite® alaşımları

VBN Components, zorlu uygulamalardaki bileşenler için kullanılmak üzere eklemeli imalata uygun, son derece sert, aşınmaya ve ısıya dayanıklı alaşımlar üretmiştir. Bileşenlerinizi 3D CAD çiziminize göre VBN Components’de ürettirebilir veya size kendi tesislerinizde üretmeniz için bir lisans sağlayabiliriz.

Vibenite® alaşımları

Vibenite® alaşımları, üretimde birçok çeşit geliştirme sağlar. Eklemeli imalat süreci sayesinde, karmaşık geometriler tasarlama, birkaç parçayı tek bir parçada birleştirme, soğutma için kanallar ekleme, ağırlığı azaltma veya herhangi bir işleme gerekmeden bileşeninize başka özellikler ekleme şansınız var. Ayrıca fikirleriniz yeni bir 3D CAD çizimi oluşturarak kolayca uygulanabileceğinden, hızlı ürün geliştirebilirsiniz. Malzemeler gaz atomize metal tozundan üretilir ve bu nedenle toz metalurjisi (PM) malzemeleri olarak sınıflandırılır. Yöntemin adı AM-HSS™’dir.

 

Tüm Vibenite® alaşımları, ultra ince ve homojen mikroyapı sayesinde aşınmaya karşı son derece dayanıklı ve çok yüksek sertliğe sahiptir. Sertlik ve tokluk, ısıl işlem parametlerini değiştirerek ihtiyaçlarınıza özel optimize edilebilir. Daha az malzeme kullanımıyla birleşen yüksek performans, uzun kullanım ömrü, yüksek üretkenlik ve maliyet tasarrufu sağlar.

Vibenite® alaşımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız lütfen iletişime geçerek tarafımızdan katalog talep edin. Bileşenleriniz için en uygun Vibenite® alaşımını seçmenize yardımcı olabiliriz.

Vibenite® alaşımlarının yararları;

  • Çok yüksek sertlik
  • Mükemmel aşınma direnci
  • Sıfır gözeneklilik ve her bölgede tam sertlik
  • AM-HSS™ süreci sayesinde homojen mikroyapı
  • Çok hızlı ürün geliştirme
  • 3D yazdırılabilir

 

Yaygın bir takım çeliği olan 1.2344(H13) ile Vibenite® alaşımlarının sertlik karşılaştırması:

Büyütmek için lütfen üzerine tıklayın.

Vibenite® malzemelerinin Powder Bed eklemeli imalat teknolojileri ile üretilen diğer malzemelerle sertlik karşılaştırması:

Büyütmek için lütfen üzerine tıklayın.

Vibenite® 130

Vibenite® 130 şu anda geliştirme aşamasındadır ve en tok Vibenite® alaşımı olacaktır. En yaygın sıcak takım çeliği kalitesi 1.2344(H13)’e benzer, ancak geliştirilmiş özelliklere sahip bir eklemeli imalat kalitesidir. Tercihinize göre 48-58 HRC sertlik aralığında kullanılabilir ve yüksek tokluğa sahiptir. Tokluk ve süneklik konusunda yüksek bir talebiniz varsa, ancak yine de mükemmel aşınma direnci özellikleri ve tasarım özgürlüğü istiyorsanız bu alaşım mükemmel olacaktır. Birçok genel uygulama için uygundur, aynı zamanda soğuk iş, toz presleme, zımbalar, ekstrüzyon ve plastik işleme için de uygundur. Alaşım ayrıca sıcak şekillendirme (hot stamping), ekstrüzyon kalıpları ve benzeri bileşenler gibi sıcak işlemlerde de iyi performans gösterir.

Vibenite® 150

Yüksek düzeyde tokluk ve yorulma direncine sahip, çok amaçlı, aşınmaya dayanıklı bir PM çeliği. İnce taneli bir Fe matrisine ve yaklaşık 58-64 HRC (600-780 HV) sertliğe sahiptir. İşlevsel prototipler, işlenmesi zor parçalar, takım tutucular, hem aşınma direnci hem de tokluk talep eden soğuk iş uygulamaları, plastik malzeme işleme araçları ve aşınan parçalar için iyi bir seçimdir.

Vibenite® 280

Vibenite® 280, aşınmaya ve ısıya karşı son derece dayanıklı bir toz metalurjik malzemedir, özellikle dişli azdırma çakıları, broşlar, freze çakıları ve aşınan parçalar gibi kesme uygulamaları için veya PVD kaplamalar için sert, ısıya dayanıklı alt tabaka malzemesi olarak uygundur. Yüksek hacimli ince, iyi dağılmış karbürlere sahip ince mikroyapı, yüksek tokluğu sağlar. Sertliği yaklaşık 63–70 HRC (780–1000 HV) aralığındadır. Örneğin, motor üretiminde kullanılan endüstriyel aletler için üretim kapasitesini artırdığı kanıtlanmıştır. Müşteri uygulamalarında aşınmaya karşı üstün dayanımı test edilmiştir.

Vibenite® 290

Dünyada piyasada bulunan en sert çelik türü: yaklaşık 72 HRC. Daha yüksek yüksek sıcaklık sertliği veya daha yüksek aşınma direnci gerektiren mevcut HSS uygulamalarınızı iyileştirebilirsiniz. Vibenite® 290’ın yüksek Kobalt içeriği, ısıya çok dayanıklı sert bir alaşım sağlarken, içerisindeki yüksek miktarda karbür oluşturucu element, çok yüksek düzeyde karbür oluşturur. Sonuç, olağanüstü bir tokluk ve sertlik kombinasyonu ile olağanüstü aşınma direncidir. Vibenite® 290’ın benzersiz bileşimi, dişli azdırma çakıları, elektrikli metal kesiciler, freze çakıları ve kuru kesme uygulamaları gibi metal işleme işlemleri için mükemmel bir performans sağlar.

Vibenite® 350

Bu paslanmaz toz metalurjik çelik, plastik işleme makineleri (ekstrüzyonlar ve enjeksiyon makinesi parçaları, segment vidaları için segmentler), pompalar ve valf halkaları gibi paslanmaz özelliklere ihtiyaç duyan yüksek aşınma uygulamaları için çok uygundur. Yaklaşık 60 HRC (680–700 HV) değerindeki yüksek sertliği ve yüksek krom içeriği, iyi aşınma ve korozyon özellikleri sağlar ve hem karmaşık şekiller hem de yüksek performans gerektiren pompa çarkları veya valfler gibi ürünler için idealdir. Bu tür alaşımların işlenmesi normalde son derece zordur fakat bu alaşım normal işlenebilir.

Vibenite® 480

Vibenite® 480, çok yüksek seviyelerde tungsten (W) ve karbon (C) içeren, patentli sementit karbür tipi kobalt-krom (CoCr) bazlı bir alaşımdır. Hibrit karbürler adı verilen bir gruba ait, tüm yapıda homojen sertliğe (67 HRC) ve tokluğa sahip yeni bir malzeme türüdür. Alaşım, yüksek karbür içeriği sayesinde üstün aşınma direncine ve sıcak sertliğe sahiptir. Sıcaklığa çok dayanıklı bir malzemedir, yani yüksek uygulama sıcaklıklarında faz dönüşümü meydana gelmez. Vibenite® 480, normalde çeliğin kullanıldığı ancak sert metal ile değiştirilmesinin üretim verimliliğini artıracağı uygulamalara ve karmaşık geometrili sert metal uygulamalarına yöneliktir.

Vibenite® malzeme seçim diyagramı

Ürünlerin katalogları için lütfen aşağıdaki formu doldurun

Lütfen ilgilendiğiniz malzemeyi seçiniz:

13 + 11 =